Web Analytics
 

"Aileye özgü bir dil."

Aynı aile içinde birden çok sağır kişinin birbirleriyle iletişim kurmak adına geliştirdikleri işaret dilleri, literatürde “aile içi işaret dilleri” olarak anılmaktadır. Ev işaret dillerine kıyasla aile işaret dilleri birden çok sağır arasında kullanılıyor ancak bu kişiler bir ailenin parçası olduğu için, bu gibi diller toplumum diğer bireylerine aktarılıp yaygınlaşmamaktadır. Bu diller, ev işaret dilleri gibi kişiye özel sistemler olsalar da temel iletişim olarak kullanan birden fazla kişinin etkileşimi sayesinde mikro düzeyde toplumsal bir değere sahiptirler.


 

Figen ve Ferhat, duyan bir babanın ve sağır bir annenin iki sağır çocuğu olarak büyümüş, ve kendi aralarında kullandıkları dili annelerinin de yardımıyla birlikte oluşturmuşlar. Kullandıkları işaret dilini pek çok aile ferdi ve yakın arkadaşları da çeşitli düzeylerde anlıyor ve kullanabiliyor. Her ikisi de gündelik işlerde çalışarak geçimlerinin sağlayan ağabey ve kardeş, bizi son derece güler yüzlü karşılıyor ve çalışmalarımıza yardımcı oluyor. 

Çiçek ailesinin kadın bireyleri birlikte ekmek yapıyor.

press to zoom

Çiçek ailesinin kadın bireyleri birlikte ekmek yapıyor.

press to zoom
1/1

Çukurova'nın nadir dağlık köylerinden birinde kısmen izole yaşayan Çiçek ailesi yedi sağır bireye sahip. Üç yüz yirmi kişilik köydeki tek sağır nüfusu içinde barındıran ailenin kendine ait bir işaret dili bulunmakta. Yaşları 47-41 ve 24-22 arasında değişin iki jenerasyon tarafından kullanılan bu dili ilk defa Eylül 2020 saha çalışmamızda kayıt altına almaya başladık.

Sergi boyunca bütün katılımcıların isimleri gizliliklerini korumak amacıyla değiştirilmiştir.